Archiv autora: Admin

Autor: Admin

Administrace webových stránek spolku Liběchov sobě - spolek pro záchranu kostelíčka.

Oslava Svatodušních svátků

Spolek Liběchov sobě  letos uspořádal oslavu Letnic  o Svatodušní neděli, tedy 5. června 2022 v  Kostelíčku ( v kapli sv. Ducha, Božího hrobu a sv. Kříže).

Pro připomenutí uvádíme, že se Letnice slaví padesát dnů po Velikonocích a završují trojici nejvýznamnějších svátků v roce ( Vánoce, Velikonoce, Letnice). O Svatodušní neděli, po  slavnostní mši se v  kostelech konal obřad Seslání Ducha Svatého, k zpřítomnění  liturgického svatodušního děje. Jednou z možností vyjádření bylo, že  se z otvoru v kostelní klenbě za hřmění tympánů shazovaly hořící chumáče koudele ( ohnivé jazyky Ducha Svatého) nebo, či současně bylo za hřmění tympánů vypuštěno sedm bílých holubic ( Sedm darů Ducha Svatého – Dar moudrosti, Dar rozumu, Dar rady, Dar síly, Dar umu, Dar zbožnosti a Dar bázně Boží).

Slavnostní atmosféru nedělního odpoledne  navodilo vystoupení Pěveckého sboru Chrapot pod vedením sbormistryně paní Marie Maříkové.  Na konci vystoupení bylo symbolicky mezi návštěvníky za hřmotného zvuku bubnů vypuštěno sedm holubic. Ty se rozlétly z Viničního vrchu do údolí a pravděpodobně zamířily k domovu. Popelavé holubičky propůjčil pan Hájek z Cítova. K ozvláštnění přispěla i letniční kytice ozdobená dvaceti holubičkami, které pro tuto příležitost napekla naše podporovatelka a kamarádka Andrea Vítová.  O významu Letnic podal výklad historik Vítězslav Štajnochr.  V kapli byla také nainstalována a nově veřejnosti přístupná  výstava Křížová cesta v Liběchově. Výstavu tvoří zejména výtvarné ztvárnění jednotlivých zastavení křížové cesty vypovídající o utrpení Ježíše Krista, autorkou je akademická sochařka a malířka Jitka Navrátilová. Součástí výstavy je také panel s textem o historii křížových cest a o historii  a současnosti křížové cesty v Liběchově autorů Šárky Bínové a Vítězslava Štajnochra. Výstava bude veřejnosti opět přístupná během Dnů evropského dědictví 10.-11. 9. 2022. 

Křížová cesta v Liběchově
Organizátoři Letnic 2022 a tvůrci výstavy- členové spolku Liběchov sobě
( MgA. Jitka Navrátilová, PhDr. Vítězslav Štajnochr, Ph.D., MUDr. Šárka Bínová, Ing. Jan Bína, Ing. Josef Janáček)
pohled na Ježiše
foto Autorka MgA. Jitka Navrátilová
pohled na Ježiše
foto Autorka MgA. Jitka Navrátilová
Pěvecký sbor Chrapot, pod vedením Mgr. Mariie Maříkové
Holubička

Svatodušní svátky 2022

Srdečně Vás zveme do liběchovského Kostelíčka na oslavu Svatodušních svátků. Přijďte si poslechnout mělnický pěvecký soubor Chrapot, prohlédnout si krásnou atmosféru kaple umocněnou nově nainstalovanou výstavou Křížová cesta v Liběchově a zjistit více o Svatém Duchu. Budeme se na Vás těšit 5. června 2022 od 14:00 hod.

Svatodušní svátky 2022