Komentovaná vycházka Liběchovem 2. 4. 2016

V sobotu 2. dubna uspořádal spolek komentovanou vycházku po nejzajímavějších liběchovských památkách. Počasí nám od začátku přálo, nádherný slunečný jarní den přivítal v půl desáté před zámkem Liběchov mnoho desítek nadšenců.
Na své si přišly i děti, které si určitě budou do budoucna pamatovat jméno sochaře Václava Levého, hrdiny pohádky o zámeckém kuchtíkovi a slavnostním dortu.  Mnoho z nich zaujaly také úkoly v připravených pracovních listech, díky nimž si hravou formou mohly ověřit, co si o Liběchovu poslechly a zapamatovaly.
Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí z minulosti liběchovského zámku a přilehlých historických budov. Po procházce parkem jsme pokračovali k bývalé sladovně a pivovaru, o nichž se nadšenci pro tuto tematiku mohou dočíst další podrobnosti i v teprve před několika týdny vydané publikaci Pivovary Mělnicka.
Následovala prohlídka barokního kostela sv. Havla včetně interiéru, po níž jsme vystoupali křížovou cestou ke kostelu sv. Ducha a sv. Hrobu.
Děkujeme panu Ing. Josefu Janáčkovi, liběchovskému kronikáři, za poutavý výklad, kterým nám přiblížil slavnou minulost Liběchova z dob, kdy bylo naše město živým a pulsujícím centrem kultury, z dob, kterým bychom Liběchov jednou rádi znovu přiblížili.
Máme radost, že jsme měli příležitost setkat se s mnoha nadšenci, kteří smýšlejí podobně, a těšíme se proto na další akce.
Doufáme, že si nadále zachováme přízeň vaši i přízeň počasí 🙂

IMG_0779

Záměk Liběchov vážně poškodily povodně v roce 2002 i 2013.

IMG_0816

Vyrážíme na procházku parkem.

IMG_0824

U vodopádu Václava Levého.

« z 6 »

Jaro Libechov kostelicek akce A3 jednotlive4

Termín konání: sobota 2. dubna 2016, doba trvání cca 2,5–3 hod
Čas a místo srazu: 9,30 hod před zámkem Liběchov – nám. V. Levého
Doprava: Autobusem PID z Prahy a Mělníka, spojem Praha-Štětí nebo ČD. Osobní auta mohou parkovat na parkovišti před zámkem na nám. V. Levého.

Program a info

Před zámkem Vás budou očekávat p. Mgr. A. Vítová, Ing. J. Janáček a Ing. F. Ohem. Zasvěceným průvodcem bude p. Ing. Janáček – kronikář města, který podá základní informace o Liběchově a navštívených památkách. Procházka může trvat cca 2–3 hod.

Liběchov je obec s necelou tisícovkou obyvatel. Od roku 2007 má status města. Po Mnichovu stala se na 6 let správní součástí Německé říše. Občané hlásící se k německé národnosti byli po válce vysídleni. Řada domů dosud zůstává v neutěšeném stavu, zejména podél průchozí silnice na Dubou I/9, stejně jak zámek, v roce 2002 velmi těžce postižený pětisetletou povodní. Přesto jde o místo památkově i krajinně vysoce pozoruhodné, s mimořádně bohatou historií, s nádherným a hojně navštěvovaným okolím. Účastnící obdrží stručný text s informacemi o památkách Liběchova a mohou se zúčastnit zajímavého kvízu v poznávání památek. Máme řešení v případě špatného počasí, připravíme malé občerstvení a je možnost se podívat do nově otevřeného Informačního centra.

pohlednice1

Vycházková trasa

1. Zámek a jeho zahrada.
2. Kostel sv. Havla.
3. Křížová cesta s obrazy, jediná ve Středočeském kraji.
4. Kostel – kaple sv. Ducha s jedinečným výhledem k Mělníku, Řípu, k Českému středohoří.

Více informací Vám rádi podají p. A. Vítová, andrea.vitova@volny.cz nebo p. F. Ohem, frantisek.ohem@seznam.cz, tel.: 777 189 923.

Těšíme se na setkání!